Ile białka powinien zawierać posiłek potreningowy?

Ile białka spożywać po treningu?

W wielu źródłach naukowych proponowana ilość białka do spożycia po zakończeniu treningu wynosi 20 – 25 gramów. Pamiętajmy jednak, że równie ważna jest jego ogólna zawartość w naszej diecie. To od naszego stylu życia i stosowanej diety zależy ilość protein, którą powinniśmy suplementować.

Zgodnie z wytycznymi International Society of Sports Nutrition, w przypadku, gdy regularnie trenujemy, powinniśmy uwzględnić białko w ilości 1,4 – 2,0 g na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że przykładowo osoba ważąca 70 kg powinna stosować jadłospis zawierający od 98 do 140 g tego makroskładnika każdego dnia. Dla porównania – popularny kotlet schabowy to ok 14,6 g białka na każde 100 g. Spożywanie takich ilości białka w zbilansowanej diecie może być zatem niezwykle trudne.

Ponadto okazuje się, że poza ogólną ilością białka w posiłku potreningowym, ważny jest również jego profil aminokwasowy. Najbardziej cennym aminokwasem w zakresie pobudzania budowy mięśni jest leucyna.

Spożycie jej w dawce 1,6 – 2,4 g po treningu znacznie pomoże nam w osiągnięciu efektu rozbudowy mięśniowej. Leucynę znajdziemy w odpowiedniej ilości w odżywkach białkowych – są one tak skomponowane, aby pokryć potrzeby naszego organizmu po wysiłku siłowym oraz wspomóc regenerację powysiłkową.

W żywności leucyna występuje w serach twarogowych (np. twaróg chudy, serek wiejski), jajkach, rybach, mięsie i w nieco mniejszej ilości – w tofu, roślinach strączkowych. Spożywanie tych składników pokarmowych jest bardzo wskazane w zbilansowanej diecie. Jednak w praktyce może okazać się trudne. Szczególnie, że nasze treningi często rozpisujemy sobie ledwo wciskając je między codzienne zajęcia.

Tu z pomocą mogą przyjść nam saszetki FortisGO. Jedna saszetka to w zależności od smaku od 21 do 24 g białka. Wystarczy dodać wody, zamieszać lub skorzystać z shakera. Precyzyjnie odmierzona zamknięta w praktycznej saszetce porcja białka dostarczy mięśniom odpowiedniego budulca zaraz po treningu. Dzięki niej możecie skupić się na codziennych obowiązkach i cieszyć się z udanego treningu.

Niniejsza strona internetowa używa plików cookies, aby zapewnić Ci jak najlepszą jakość usług. Kontynuując przeglądanie akceptujesz naszą politykę prywatności.