Suplementacja nieletnich w sporcie

Suplementacja nieletnich

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny nie będący lekiem1.

By podawać suplementy diety osobom nieletnim (tj. poniżej 18 roku życia) zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Istnieje grupa suplementów, która może być bezpieczna dla młodocianych, ale z założenia istotnym jest by zadbać o ich zrównoważone żywienie, tak aby większość potrzebnych składników odżywczych (makroskładniki: białko, tłuszcz, węglowodany) uzyskiwać z posiłków konsumowanych każdego dnia.

Suplementy diety u dzieci i młodzieży powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy istnieje konkretna potrzeba, taka jak niedobór składnika odżywczego, określony przez lekarza lub dietetyka.

W ślad za wytycznymi PZH, by utrzymać prawidłowy rozwój dziecka powinno ono przyjmować dziennie 1,17-0.95 g białka/kg masy ciała2. Zatem dla przykładu chłopiec mający 13-15 lat o wadze 54kg ciała powinien spożywać 59g białka na dobę2. Pytanie czy nasze żywienie zapewnia wymagany poziom tego makroskładnika.

Jeżeli mamy do czynienia z nieletnim uprawiającym sport na wysokim, półzawodowym poziomie intensywności, to suplementacja jawi się jako niezbędne rozwiązanie ochronne przed szkodliwym działaniem deficytu kalorycznego, szczególnie w sytuacji, gdy dziecko wchodzi w fazę szybkiego wzrostu. W tym okresie zapotrzebowanie na makro- i mikro-składniki jest bardzo duże i niezwykle trudno zapewnić kompletność składników przyswajanych wyłącznie z pożywienia. W przypadku dzieci i młodzieży uprawiających sport zalecane są konsultacje z lekarzem sportowym, który wydaje opinię/zgodę na uprawianie sportu konkretnej dyscypliny, ale i opiniuje lub wydaje decyzje w sprawie właściwego zakresu suplementacji.

Taka konsultacja jest niezbędna także w przypadku, gdy osoby młodociane mogą mieć jednostki chorobowe i stosują już leki. W takiej sytuacji zawsze warto skorzystać z porady specjalisty medycyny sportowej i nie podejmować działań związanych z przyjmowaniem suplementów diety przez osoby poniżej 18 roku życia.
Jeśli decydujemy się na podanie suplementów diety swojemu dziecku lub nastolatkowi, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii: warto wybrać odpowiedni suplement diety – upewnić się, że produkt jest bezpieczny i zawiera odpowiednie dawki składników odżywczych dla wieku dziecka. Przed włączeniem suplementów diety, warto wykonać również badania laboratoryjne, aby sprawdzić potencjalne niedobory substancji odżywczych i na tej podstawie dobrać odpowiednią dawkę najlepiej pod okiem specjalisty.

Warto pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta lub specjalisty. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Regularność przyjmowania suplementów diety jest także ważnym czynnikiem prozdrowotnym. Jednakże, należy pamiętać, że suplementy diety nie są substytutem zdrowej i zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnieniem.

Konkretny wybór suplementów diety dla dziecka poniżej 18 roku życia zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia dziecka. Niektóre suplementy diety mogą być korzystne dla niektórych dzieci, ale niekoniecznie dla innych.

Podsumowując, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza medycyny lub lekarza sportowego przekazując wyczerpujące informacje na temat programu zajęć sportowych oraz intensywności treningowej naszego dziecka. Wówczas będziemy mieć pewność, że zapewnimy bezpieczne oraz właściwe warunki rozwoju dziecka.

 

Przypisy:

1 https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/suplementacja-diety-sportowca/
2 Normy na białko dla ludności Polski na poziomie RDA. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/jakie-jest-dzienne-zapotrzebowanie-na-bialko/