Dlaczego nie warto zapominać o nawadnianiu organizmu?

Ogólne stwierdzenie, że dobrze dbać o nawodnienie organizmu może być czasem niewystarczająco motywującym argumentem, aby wprowadzić w życie prawdziwą zmianę i zacząć pić więcej płynów każdego dnia.

Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć Wam konkretne powody, dla których z większą chęcią sięgniecie po szklankę wody.

To, co może Was najbardziej zachęcić, to fakt, że nawet łagodne odwodnienie (osiągające około 2% naszej masy ciała) może być przyczyną zaburzenia zdolności do zapamiętywania i pogorszonej koncentracji. Trudno się nie zgodzić z tym, że dobra pamięć oraz umiejętność skupienia się pomagają nam w codziennym życiu – w osiągnięciu tych pozytywów pomaga między innymi nawyk picia wody.

Efektem prawidłowego nawodnienia jest także lepsza kondycja skóry. Nawilżona cera, gładkie i niepękające usta, przyjemne w dotyku dłonie o taki stan możemy zadbać między innymi poprzez regularne sięganie po szklankę wody. Jeśli naszym problemem na co dzień jest suchość oczu i z tego powodu często sięgamy po krople, to warto przyjrzeć się najpierw ilości wypijanych płynów, ponieważ niekiedy może być to objaw nieprawidłowego nawodnienia.

Kolejnym ważnym aspektem jest negatywny wpływ niewystarczającej ilości wypijanych płynów na wydolność fizyczną. Zarówno osoby uprawiające sport amatorski jak i zawodowy będą w stanie osiągać lepsze wyniki sportowe oraz utrzymać dobre samopoczucie podczas treningu, jeśli zapobiegną odwodnieniu. Aby o to zadbać powinniśmy pamiętać o sięganiu po wodę już na 2-4 godziny przed aktywnością fizyczną i starać się wypić w tym czasie co najmniej 400 ml płynów. Nie zapominajmy także o stałym nawadnianiu się w czasie ćwiczeń i po ich zakończeniu.