Zdjęcie czarno-białe przedstawia pojedynczy liposom FortisGO w kontakcie z płynami ustrojowymi (kolor szary). Fosfatydylocholina (na zdjęciu białawy kolor) otacza szczelnie składnik suplementu (tu widok: czarna przestrzeń a w niej składnik suplementujący w centrum kulistego liposomu. Powiększenie 30 000 razy za pomocą mikroskopu elektronowego.
Spis treści
- Wstęp.
- Odpowiedzmy sobie zatem na ważne pytania.
- Czym są liposomy?
- Dlaczego nasz organizm tak bardzo lubi liposomy, że przepuszcza je w stanie nienaruszonym do krwi i transportuje do komórek naszego ciała?
- Dlaczego suplementy liposomalne mają najwyższą przyswajalność i przeważają nad suplementami zwykłymi?
- Zalety liposomów w proszku w porównaniu ze zwykłymi formami suplementów.
- Ocena porównawcza suplementów deklarowanych jako liposomalne (3 formy).
- Publikacje.
Wstęp.
Nie od dziś wiemy, że najlepszą i najtańszą formą ochrony zdrowia jest profilaktyka. Tempo życia, żywność przetworzona, zanieczyszczone środowisko, nadmiar bodźców zewnętrznych, stres itp. to są czynniki zewnętrzne, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Jeżeli dodamy do tego fakt, że słyszymy zewsząd o trudnościach z dostępem do lekarzy specjalistów, a czas oczekiwania wydłuża się, to my ludzie świadomi takiego stanu rzeczy nie możemy czekać z założonymi rękami. W tym przypadku niezbędne jest podjęcie skutecznego działania profilaktycznego by w dobrej kondycji doczekać „jesieni życia” i dalej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Gdy dodamy do tego fakt, że uprawianie sportu szczególnie wyczynowego oznacza nadwyrężanie naszego organizmu, a czasem doprowadzanie do wyczerpania, to wiemy ponad wszelką wątpliwość, że koniecznym jest wspieranie organizmu właściwą suplementacją.
Biorąc powyższe pod uwagę przychodzi do nas z pomocą wsparcie suplementacją liposomalną zapewniającą najwyższą biodostępność. Dr Thomas Levy w publikacji Curing the Incurable (Leczenie tego, co nieuleczalne) dowodzi w swojej publikacji, że suplementowanie formami liposomalnymi jest porównywalne z wlewami dożylnymi.
Dość powiedzieć także, że przemysł farmaceutyczny docenia skuteczność tej postaci. Podejmowane są prace by w sposób jak najbardziej powszechny w liposomy lokować formuły lekowe. A to oznacza, że można skutecznie leczyć mniejszymi dawkami nie wywołując jednocześnie działań niepożądanych lub można znacznie je ograniczyć.
Pomimo, że procesy w naszym organizmie są bardzo skomplikowane spróbujmy przybliżyć zatem fenomem suplementów liposomalnych w przystępny i zrozumiały sposób.
Odpowiedzmy sobie zatem na ważne pytania.
👍 Czym są liposomy ?
👍Dlaczego organizm ludzki tak bardzo lubi liposomy, że przepuszcza je w stanie nienaruszonym do krwi i transportuje do komórek naszego ciała?
👍 Dlaczego suplementy liposomalne mają najwyższą przyswajalność i przeważają nad suplementami zwykłymi ?
👍 Zalety liposomów w proszku w porównaniu z tradycyjnymi postaciami suplementów, oraz liposomami ciekłymi.
Czym są liposomy?
To mikroskopijne pęcherzyki fosfolipidowe stabilne w wodzie i mogą zawierać w swoich wnętrzach substancje, które stanowią formę składnika suplementacyjnego jak np. magnez, wit.C, Omega-3 itp.
Rys.1 przedstawia postać liposomu, kolor zielony to np. Omega-3 zamknięta
w otoczce tłuszczowej z fosfatydylocholiny (kolor niebieski)
Rys.1
Dlaczego nasz organizm tak bardzo lubi liposomy, że przepuszcza je w stanie nienaruszonym do krwi i transportuje do komórek naszego ciała?
Niewątpliwą zaletą jaką charakteryzują się liposomy jest ich zgodność z błonami komórkowymi ludzkiego organizmu. Fosfolipidy, a zwłaszcza fosfatydylocholina są ważnymi składnikami błon komórkowych jak i błon liposomalnych suplementu. Dzięki swojej postaci liposom nie ulega degradacji w środowisku żołądka i w sposób nienaruszony trafia do jelita cienkiego a stamtąd do krwiobiegu. Następnie krew transportuje liposomy do komórek. W momencie kontaktu ze sobą formy liposomalne traktowane są przez komórki jako formy pokrewne i pożądane dlatego tak chętnie łączą się ze sobą. Nasze komórki przyjmują liposomy i wchłaniają ich zawartość do komórek. (Rys.2).
Rys.2
Następuje przekazanie zawartości z wnętrza liposomu do komórek np. witaminy C, magnezu, omega-3 czy glutationu (substancja aktywna uwalniania do komórki). Dodatkowo błony komórkowe pobierają także fosfatydylocholinę na potrzeby regeneracji własnych błon komórkowych.
Dlaczego suplementy liposomalne mają najwyższą przyswajalność i przeważają nad suplementami zwykłymi?
👍 Zgodnie z publikacją naukową Dr. Thomas’a Levy’ego formy liposomalne są 20 do 100 razy silniejsze!
👍 Wiele witamin w tym i witamina c (kwas L-askorbinowy) ulega degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych, przechowywania ale i na etapach wchłaniania, dystrybucji i metabolizmu w organizmie. Liposom stanowi dla nich otoczkę ochronną przed rozpadem.
👍 Leki i suplementy diety zamknięte w liposomach wykazują poprawę właściwości farmakokinetycznych i farmakodynamicznych. W rezultacie także zwiększa się ich biodostępność.
👍 Zamknięta w molekule fosfatydylocholiny substancja np. Witamina C dłużej utrzymuje się w krwioobiegu i uwalnia się w określonych warunkach, np. przy odpowiednim pH. Ponadto liposom stanowi dla niej ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, do których należy, m.in. wysoka temperatura, światło czy niekorzystne pH środowiska.
👍 Fosfatydylocholina otoczki liposomalnej nie tylko buduje błony komórkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek czy układu nerwowego ale uczestniczą w procesach przemiany materii i korzystnie wpływają na poziom cholesterolu.
👍 liposomy umożliwiają wchłanianie substancji aktywnych z jelita do krwi, oraz z krwi do cytoplazmy i organelli wewnątrz komórek w sposób oszczędny energetycznie, nie angażując energii własnej.
👍 Dodatkową korzyścią zastosowania technologii liposomalnej jest zmniejszenie drażniącego działania witaminy C na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
👍Liposom zawierający fosfolipidy, oraz różne jego formy wpływa pozytywnie na organizm:
–obniża cholesterol (Mastellone i in.2000), –działa przeciwmiażdżycowo (Altman i in.1980, Levy 2006)
–działa przeciwutleniająco (Das i in.2007), –chroni przed niedokrwieniem (Aabdallah i Eid 2004, Demirbilek i in.2006), –leczenie i profilaktyka chorób wątroby (Lieber 2004, Buang i in. 2005, Lamireau i in 2007).
👍 Badania wykazały, że kwas askorbinowy zamknięty w liposomie jest bardziej stabilny niż w wolnej postaci. Porównano trwałość tych dwóch form witaminy C w warunkach narażenia na szkodliwe czynniki, takie jak obecność miedzi, lizyny oraz oksydazy askorbinowej:
– wolny kwas askorbinowy w obecności miedzi uległ całkowitej degradacji już po 30 godzinach, z kolei jego poziom postaci liposomalnej po 50 dniach był tylko o 18% mniejszy niż w liposomach przechowywanych bez tego metalu;
– przy ekspozycji na lipazę i oksydazę askorbinową efekt ochronny liposomów był jeszcze większy, lipidowa mikrokapsułka znacznie poprawia parametry farmakokinetyczne witaminy C. „Udowodniono, że dla postaci liposomalnej wyższe są wartości maksymalnego stężenia we krwi po podaniu tej samej dawki, większa jest objętość dystrybucji (AUC) , wydłużony jest czas od podania leku do osiągnięcia jego maksymalnego stężenia we krwi (Tmax) oraz okres półtrwania (T1/2). Wskazuje to, że obecność liposomów zwiększa biodostępność witaminy C”.
Zalety liposomów w proszku w porównaniu ze zwykłymi formami suplementów.
Ocena porównawcza suplementów deklarowanych jako liposomalne (3 formy).
Publikacje.
- PubMed; PMID: 15545088 10.1080/10611860400003817 NUTRACEUTICS AND DELIVERY SYSTEMS. Shoji Y. Nakashima H.Department of Microbiology, St. Marianna University School of Medicine, Sugao, Miyamae-ku, Kawasaki 216-8511, Japonia.
- Health Effects Of Dietary Phospholipids- Nbci 5.01.2012 R.: 10.1186/1476-511x-11-3 Daniella Kullenberg i in. Küllenberg, D., Taylor, L.A., et al. 2012. Health effects of dietary phospholipids. Lipids in Health and Disease. 5;11:3.
- Williamson, G; Manach, C (2005). „Bioavailability and bioefficacy of polyphenols in humans. II. Review of 93 intervention studies”. The American Journal of Clinical Nutrition. 81 (1 Suppl): 243S–255S.
- Bender, David A. (2003). Nutritional Biochemistry of Vitamins. Cambridge, U.K.
- Gawęcki J.: Witaminy. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań 2002.
- Ramana L.N., Sharma S., Sethuraman S. i wsp.: Investigation on the stability of saquinavir loaded liposomes: Implication on stealth, release characteristics and cytotoxicity. Int J Pharm 2012, 431:120
- Lukawski M., Dalek P., Borowik T., Forys A., Langner M., Witkiewicz W. i wsp.: New oral liposomal vitamin C formulation: properties and bioavailability. J Liposome Res. 2019, 1–8.
- Janda K., Kasprzak M., Wolska J.: Vitamin C–structure, properties, occurrence and functions. Pomeranian J of Life Sci61(4):419–425.
- Maurya V.K., Bashir K., Aggarwal M.: Vitamin D microencapsulation and fortification:
Trends andtechnologies.J. Steroid Biochem. Mol. Biol.2020, 196, 105489. - Lian T., Ho R.J.-Y.: Trends and developments in liposome drug delivery systems, J. Pharm. Sci. 6 2001, 90.
- Health Effects Of Dietary Phospholipids- Nbci 5.01.2012 R.: 10.1186/1476-511x-11-3 Daniella Kullenberg i in. Küllenberg, D., Taylor, L.A., et al. 2012. Health effects of dietary phospholipids. Lipids in Health and Disease. 5;11:3.
- Dr. Thomas Levy Curing the Incurable (Leczenie tego, co nieuleczalne).