Kwasy tłuszczowe EPA i DHA z grupy omega-3 to kwasy tłuszczowe, które wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, jednak w aktywnej biologicznie formie znajdują się tylko w produktach pochodzenia morskiego. Dlatego też tak szeroko rekomendowane jest, aby sięgać po tłuste ryby, jako główne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. W przypadku wegan jest to niemożliwe, ponieważ osoby te nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym ryb. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest dostarczenie bioaktywnych form kwasów EPA i DHA w formie suplementacji. Takie działanie może zapewnić efektywne wspomaganie parametrów zdrowotnych u wegan.
Spis treści
Dlaczego algi, a nie źródła roślinne?
Często reklamowanymi źródłami kwasów omega- 3 dla wegan są suplementy pozyskiwane ze źródeł roślinnych, takich jak: siemię lniane, nasiona chia, olej rzepakowy, soja, pestki i orzechy. W rzeczywistości są to jednak kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia roślinnego w formie ALA (kwas alfa-linolenowy), który w szeregu reakcji biochemicznych w wątrobie musi zostać dopiero przekształcony do form biologicznie aktywnych EPA i DHA. Badania naukowe jasno wykazały, że w praktyce proces ten jest mało efektywny. W rezultacie omega-3 z roślin nie wykazują działania tak silnie prozdrowotnego, jak omega-3 pochodzenia morskiego.
Wysoka wartość biologiczna alg morskich.
Weganie, ze względu na zasady żywieniowe, są grupą szczególnie narażoną na niedobory kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Jako, iż najbardziej aktywnie biologiczne kwasy omega-3 pochodzące z ryb nie są dostarczane wraz z pożywieniem, muszą być poprawnie suplementowane. I tutaj z pomocą przychodzą preparaty omega-3 pozyskiwane z alg.
Ryby bogate są w EPA i DHA, ponieważ ich głównym pożywieniem są algi, które stanowią głównego producenta DHA i EPA w ekosystemie. Wykazano, że suplementacja kwasami omega-3 pozyskiwanymi z alg pozytywnie wpływa na poziom tych kwasów tłuszczowych w osoczu i tkankach, a ich poziom wzrasta w sposób zależny od dawki.
Wegańska omega 3 w formie liposomalnej.
Co ważne, weganie w celu maksymalizacji prozdrowotnego działania omega 3 powinni zwrócić uwagę nie tylko na źródło pochodzenia preparatu, ale i formę suplementu. Suplementy liposomalne to ulepszona forma suplementacji, gdyż wykazują większą biodostępność niż pozostałe formy suplementów.
Kwasy OMEGA-3 liposomalne zamknięte są w otoczce zbudowanej z fosfatydylocholiny (liposom), co powoduje, że biodostępność jest kilkadziesiąt razy wyższa aniżeli zwykłych form suplementów. Wynika to z faktu, że z fosfatydylocholiny zbudowane są także nasze błony komórkowe, co sprawia, że w momencie dotarcia suplementu do komórki, ten przyjmowany jest jako ich bliźniacza forma.
Godne zauważenia jest także to, że fosfatydylocholina (fosfolipidy) – składnik liposomu, wspomaga regenerację wątroby, która odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, w tym za detoksykację.
Podsumowanie.
Weganie z powodu braku ryb morskich w diecie są szczególnie narażeni na niedobory prozdrowotnych kwasów omega-3, jednak dzięki suplementom zawierającym kwasy tłuszczowe EPA i DHA pochodzące z alg są w stanie dostarczyć omega 3 w najwyższej biologicznie formie i wspomóc parametry zdrowotne. Najlepszym rozwiązaniem są kwasy omega- 3 pochodzące z alg w formie liposomalnej, która zapewnia najwyższy stopień absorpcji.
Bibliografia.
Kibil, I. Kwasy Omega-3 w diecie wegańskiej.
Biernacka, P., Tokarczyk, G., & prawidłowego żywienia Polecamy, S. A. Suplementacja diety człowieka kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzenia morskiego.
Piotrowski, A. Kwasy omega-3-jakie wybrać?.