Odżywki białkowe są produktami niezwykle bogatymi w łatwo przyswajalne proteiny. Osoby trenujące wykorzystują je jako dodatek do posiłku lub jego zamiennik. Szukając suplementów, można spotkać się z różnymi skrótami, w tym WPC i WPI. Czym różnią się od siebie białko WPC a WPI? Dlaczego stosowanie białka w diecie osób trenujących jest tak ważne?
Dlaczego białko w diecie jest takie ważne?
Białko to
jeden z najważniejszych makroskładników odżywczych, który dostarczamy do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Pełni ono wiele ważnych funkcji, w tym buduje mięśnie, produkuje hormony i enzymy czy też wspiera proces regeneracyjny tkanek. Jest niezbędne, aby zachować zdrowe kości oraz właściwą masę ciała.
Warto pamiętać o tym, że
dieta musi być zbilansowana. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać ok. 0,8-1g białka na kilogram masy ciała w ciągu doby. Codzienna dawka tego makroskładnika uzależniona jest nie tylko od wagi, ale również wieku i stanu fizjologicznego.
Białko w dużej ilości może szkodzić – z tego też względu konieczne jest odpowiednie dopasowanie jego podaży do potrzeb organizmu. Dla przykładu osoby trenujące powinny przyjmować nawet ok. 1,2-2 g białka na kilogram masy ciała.
Czy warto stosować odżywki białkowe?
Odżywki białkowe to
jedna z obowiązkowych pozycji w diecie osób trenujących. Przeznaczone są nie tylko dla sportowców wyczynowych, ale również osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami.
Odżywki białkowe to sposób na
szybkie dostarczenie organizmowi pełnowartościowego białka. Można je stosować jako dodatek do m.in. koktajlów, omletów, owsianki, naleśników czy też wykonać na ich bazie szejk proteinowy. Nie da się ukryć, że jest to doskonałe uzupełnienie codziennej diety. W większości przypadków dodatkowo dostarczane białko jest niezbędne, aby mięśnie mogły zwiększyć swoją objętość. Odżywki białkowe uzupełniają niedobory tego jakże ważnego makroskładnika. Często wiele osób trenujących nie zdaje sobie sprawy z niedostatecznej podaży białka. Jest ono niezwykle istotne zarówno w procesie budowania mięśni, jak i regeneracji ich włókien po treningu.
Bardzo ważne dla organizmu człowieka są
aminokwasy egzogenne, czyli te, których nie jest on w stanie wyprodukować samodzielnie. Wśród nich warto wymienić, chociażby aminokwasy rozgałęzione BCAA, w tym leucynę. Związek ten odpowiada za rozpoczęcie procesu tworzenia białek mięśniowych i zapobiegnięciu rozpadu mięśni. Białka są niezbędne, jeżeli myślisz o budowaniu masy mięśniowej, a także zapewnieniu sobie odpowiedniej regeneracji mięśni po treningu.
Białko serwatki – czym jest i jakie są jego rodzaje?
Białko serwatki to płyn, który powstaje po całkowitym ścięciu krowiego mleka. Na jego bazie powstają wartościowe odżywki białkowe, które są uzupełniane substancjami słodzącymi i smakowymi. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie produktu o dowolnym smaku.
Najczęściej występujące rodzaje białka serwatki to:
Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? Białko WPC a WPI – które wybrać?
Co to jest WPC?
WPC (Whey Protein Concentrate) to
koncentrat białka serwatki. Tego typu odżywka białkowa zawiera ok. 85 proc. białka, w tym głównie aminokwasy egzogenne z BCCA na czele. Pozostałą część stanowią cukry i tłuszcze. Polecana jest osobom, które trenują amatorsko lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu produktami białkowymi. Zaleca się, aby stosować ją przed treningiem lub pomiędzy posiłkami w ciągu dnia. Nie sprawdzi się raczej jako typowe tzw. białko potreningowe. WPC zaczyna wchłaniać się po godzinie od spożycia. Cały proces trwa dość długo, bo ok. 2-4 godziny. Ta odżywka białkowa jest jedną z najchętniej wybieranych przez osoby trenujące amatorsko. Jej atutem jest stosunkowo niska cena, dobry smak i rozpuszczalność.
Za pewną wadę WPC uważa się zawartość laktozy. Z tego względu osoby z jej nietolerancją powinny unikać tego typu odżywki. Może ona bowiem powodować biegunki lub wzdęcia.
Czym jest WPI?
WPI (ang. Whey Protein Isolate) są
izolatami białka serwatki. Tego typu odżywki zawierają nawet 95 proc. białka. Znajduje się w nich więcej aminokwasów egzogennych niż w omawianych powyżej WPC. Zawartość cukrów i tłuszczów stanowi niewielką część, bo jedynie 3 proc. Czas wchłaniania jest tu również krótszy, ponieważ zamyka się w godzinie. To z kolei oznacza, że jest to idealne białko po treningu. Można je spożywać również z rana, kiedy organizm jest najbardziej narażony na katabolizm. Warto także wspomnieć, że ten produkt doskonale sprawdzi się u osób z nietolerancją laktozy.
Pewną wadą WPI jest ich cena. Są one droższe od preparatów WPC. Niektórzy zwracają również uwagę na to, że mają gorszy smak.
Co to jest WPH?
W kontekście białek serwatki warto także wspomnieć o
WPH (ang. Whey Protein Hydrolizate). Jest to
hydrolizat białka serwatki. Preparaty tego typu zawierają 100% białka i są wskazane w przypadku osób o silnej nietolerancji laktozy. Doskonale sprawdzą się zarówno przed, jak i po treningu. Głównym zastosowaniem tej odżywki jest osiągnięcie efektu mocnego wyrzutu insuliny oraz szybkiego odzyskiwania siły. Wchłanianie białka jest natychmiastowe. Produkt bardzo dobrze się rozpuszcza, dlatego też uznawany jest za świetną bazę koktajli proteinowych.
Wadą WPH jest jego cena – jest ono najdroższe w porównaniu do omawianych powyżej preparatów.
Warto wspomnieć o tym, że na rynku można spotkać odżywki białkowe, które w swym składzie łączą różne frakcje protein WPC, WPI oraz WPH. W takim przypadku wchłanianie białka jest ściśle uzależnione od składu preparatu.
Białko WPC a WPI – które wybrać?
Zarówno białko WPC, jak i WPI może pochwalić się
wysoką wartością biologiczną (BV). W przypadku WPC jest to 104, natomiast WPI 159. Punkt odniesienia stanowi BV = 100. Wartość ta oznacza stopień przyswajania i wykorzystania frakcji proteinowej. WPC oraz WPI są całkowicie przyswajalne przez organizm człowieka. Preparaty różnią się między sobą
zawartością protein. Jak już zostało wspomniane, w przypadku WPC jest to ok. 85 proc., natomiast WPI nawet 95 proc. białka.
Pewną przewagą WPI nad WPC jest krótszy czas wchłaniania. Obie odżywki białkowe doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które chcą pracować nad swoją sylwetką, ochronić mięśnie oraz pobudzić regenerację organizmu. Zarówno białko WPC, jak i WPI dostarczy organizmowi odpowiednią, wysoką dawkę aminokwasów niezbędnych podczas procesu wzrostu mięśni.
Odżywki białkowe występują w różnych smakach, w tym m.in. czekoladowym, waniliowym czy owocowym. To sprawia, że każdy użytkownik znajdzie preparat idealnie dopasowany nie tylko do swoich celów treningowych, ale również kubków smakowych. Warto postawić na
produkty sprawdzonych producentów, pochodzące z odpowiedniego źródła i polecane przez specjalistów w branży.
Białko odgrywa ważną rolę w diecie każdego człowieka, zwłaszcza tego, który chce osiągnąć wymarzone efekty na siłowni. Warto w każdej sytuacji dbać o zbilansowaną dietę. Najwyższej jakości odżywki białkowe doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku osób, które stawiają na regularne, zaawansowane treningi oraz sportowców, jak i amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią.