Świat medycyny coraz częściej zwraca się w kierunku prewencji. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie odczytać sygnały z organizmu dużo wcześniej przed wystąpieniem specyficznych objawów chorobowych. Trwa dyskusja na temat roli stylu życia, diety, niedoborów witaminowych, czy ekspozycji na stres w procesie zdrowienia i profilaktyki zdrowotnej. Z tego powodu świat nauki poświęca się badaniom nad poszukiwaniem sposobów na najskuteczniejsze uzupełnianie braków substancji odżywczych i witamin.
Spis treści
Czym są liposomy?
Liposomy to niezwykle małe cząsteczki o budowie hydro-lipidowej, których kształt przypomina pęcherzyk. Ta struktura może zawierać wewnątrz wodne roztwory różnych substancji, a jej budowa przypomina wiele cząsteczek naturalnie występujących w ludzkim organizmie. Zostały odkryte już w latach 60. XX wieku przez hematologa Aleca Banghama. Do tej pory poddano je wielu badaniom, które wykazały, że za sprawą ich podobieństwa do ludzkich błon komórkowych znajdują one szerokie zastosowanie w farmacji, medycynie czy kosmetologii.
Co wyróżnia witaminy liposomalne na tle suplementów konwencjonalnych?
Podstawową cechą preparatów liposomalnych jest ich wysoka biodostępność, czyli stopień w jakim dana substancja jest wchłaniana do krwiobiegu. Fosfolipidy, a zwłaszcza fosfatydylocholina są ważnymi składnikami błon komórkowych, jak i błon
liposomalnych suplementu i w momencie kontaktu ze sobą formy liposomalne traktowane
są przez komórki jako formy pokrewne i pożądane, dlatego tak chętnie łączą się ze sobą. Ponadto fosfatydylocholina obniża cholesterol[1] i wspiera wątrobę, która w naszym organizmie odpowiedzialna jest za detoksykację[2]. Nasze komórki przyjmują liposomy i wchłaniają ich zawartość do komórek[3]. Niewątpliwie stanowi to o niezwykłej innowacji w branży suplementów, które w wielu przypadkach charakteryzują się niską biodostępnością i niską absorpcją substancji odżywczych. Ponadto, struktura liposomów umożliwia zmniejszenie działań niepożądanych i ewentualnych interakcji z lekami. Oprócz tego, dwuwarstwowa budowa fosfolipidowa pęcherzyka, w którym zamknięta jest substancja czynna, stanowi dla niej ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, do których należy, m.in. wysoka temperatura, światło, czy niekorzystne pH środowiska[4].
Jaką formę liposomów wybrać?
Użyta w produkcji suplementów Fortis Go, unikalna technologia proszkowa jest najbardziej stabilną formą witamin liposomalnych. W przeciwieństwie do formy płynnej czy liofilizowanej nie wymaga przechowywania w lodówce, a struktura cząsteczek nie rozpada się aż przez 2 lata. Dzięki temu termin przydatności jest zdecydowanie dłuższy. Jest to również najczystsza możliwa postać, nie zawiera konserwantów, barwników ani zbędnych dodatków. Ponadto liposomalna technologia proszkowa Fortis Go pozwala na zamknięcie całego produktu w łatwej w użyciu kapsułce, co umożliwia wygodny transport i dawkowanie.
Ze względu na wiele niekorzystnych czynników środowiskowych, zanieczyszczeń i słabej jakości produktów spożywczych jesteśmy narażeni na niedobory mikroelementów. Ich obecność jest niezbędna do przeprowadzania podstawowych reakcji biochemicznych, dlatego dobór odpowiedniej suplementacji jest tak kluczowy.
[1] Mastellone I, Polichetti E, Grès S, de la Maisonneuve C, Domingo N, Marin V, Lorec AM, Farnarier C, Portugal H, Kaplanski G, Chanussot F. Dietary soybean phosphatidylcholines lower lipidemia: mechanisms at the levels of intestine, endothelial cell, and hepato-biliary axis. J Nutr Biochem. 2000 Sep;11(9):461-6. doi: 10.1016/s0955-2863(00)00115-7.
[2] Burri L, Hoem N, Banni S, Berge K. Marine omega-3 phospholipids: metabolism and biological activities. Int J Mol Sci. 2012 Nov 21;13(11):15401-19. doi: 10.3390/ijms131115401.
[3] Williamson, G; Manach, C (2005). „Bioavailability and bioefficacy of polyphenols in humans. II. Review of 93 intervention studies”. The American Journal of Clinical Nutrition. 81 (1 Suppl): 243S–255S.
[4] Ramana L.N., Sharma S., Sethuraman S. i wsp.: Investigation on the stability of saquinavir loaded liposomes: Implication on stealth, release characteristics and cytotoxicity. Int J Pharm 2012, 431:120 9. Lian T., Ho R.J.-Y.: Trends and developments in liposome drug delivery systems, J. Pharm. Sci. 6 2001, 90.